Школско такмичење 2002.

1. Бранко је у једној кутији имао 256 маркица, а у другој 252. У албум је ставио четвртину маркица из прве и трећину из друге кутије. Колико је маркица Бранко ставио у албум, а колико му је остало у свакој кутији?

2. Одреди број који је мањи од 25432 за толико за колико је број 658 мањи од 1024.

3. Збир обима три једнака правоугаоника износи 540cm. Израчунај:

а) половину обима једног правоугаоника;

б) дужину једног од ових правоугаоника ако му је ширина 40cm.

4. Ана је записала прва 2002 природна броја један за другим, 12345678910111213…200020012002. Колико је укупно цифара записала?

5. Петар и Павле треба да поделе 2002 динара, тако да Петар добије 6 пута више новца од Павла. Колико новца ће добити Петар, а колико Павле?

5 responses to this post.

  1. 1.=256 2.=252 1.+2.=256=252=508 A=(256:4)+(252:3)=64+84=148
    Dodatak 1.zadatka:
    508-148=360
    Ostalo mu je 360 markica.

    Uredila Nevena Perić
    Pažljivo pročitaj tekst zadatka i proveri da li si izračunala baš ono što se u zadatku traži.

    Odgovor

  2. 2. 1024-658=366 25432-366=25066

    Odgovor

  3. 28 SK 2002.

    1. I 256 markica 256:4=64
    II 252 markica 252:3=84
    256-64=192 (U prvoj kutiji je ostalo 192 markica.)
    252-84=168 (U drgoj kutiji je ostalo 168 markica.)
    64+84=148 (U album je zalepljeno 148 markica.)

    2. 1024-658=366
    25432-366=25066 (To je broj 25066.)

    3. a) 540cm.3=180cm
    180cm:2=90cm
    b) O=180cm b=40cm
    O=a.2+b.2 O=a.2+40cm.2
    O=a.2+80cm
    a.2=180cm-80cm
    a.2=100cm
    a=100cm:2 a=50cm

    4. 9+90.2+900.3+1002.4=9+180+270+4008=6897
    (Ana je ukupno zamislila 6897 cifara.)
    Proveri još jednom ovaj zadatak. Koliko je 900.3? Koliko ima četvorocifrenih brojeva od ukupno 2002 napisana broja?

    5. x+6.x=2002
    7.x=2002 x=2002:7
    Pavle x=286
    Petar x=286.6 x=1716
    1716+286=2002
    (Petar ce dobiti 1716 dinara,a Pavle 286 dinara.)

    Uredila Nevena PErić

    Odgovor

  4. 4. 9+90.2+900.3+1003.4=9+180+2700+4012=6901

    Odgovor

  5. 3.a)540cm:3=180cm 180cm:2=90cm b)O:180cm a=40cm b=? O=2.a+2.b O=2.40+2.b O=80cm+2.b 2.b=180cm-80cm 2.b=100cm b=100cm:2 b=50cm 4.9+90.2+900.3+1003.4=9+180+2700+4012=6901 Ana je ukupno napisala 6901. 5.x+6.x=2002 7.x=2002 x=2002:7 Pavle:286 Petar:286.6 x=1716 1716+286=2002 Petar ce dobiti 1716,a Pavle 286.

    Odgovor

Ostavite odgovor

Popunite detalje ispod ili pritisnite na ikonicu da biste se prijavili:

WordPress.com logo

Komentarišet koristeći svoj WordPress.com nalog. Odjavite se / Promeni )

Slika na Tviteru

Komentarišet koristeći svoj Twitter nalog. Odjavite se / Promeni )

Fejsbukova fotografija

Komentarišet koristeći svoj Facebook nalog. Odjavite se / Promeni )

Google+ photo

Komentarišet koristeći svoj Google+ nalog. Odjavite se / Promeni )

Povezivanje sa %s

%d bloggers like this: